Czy potrafimy jeszcze dobrze odpoczywać?

Jak zachować work-life balance w czasach całodobowej dostępności?


Jesteśmy bardzo zaangażowani w rzeczywistość, w której dużo się dzieje i której towarzyszą silne emocje. Nasza praca przeplata się z życiem osobistym tak mocno, że trudno się od niej odciąć i wyznaczyć wyraźne granice.


Dodatkowo, jeśli w pracy przeżywamy silne stresy to mentalnie cały czas w niej jesteśmy i tak na prawdę nigdy nie odpoczywamy.

Zachowanie work-life balance nigdy nie było tak trudne, a to za sprawą tego, że jesteśmy cały dzień dostępni pod telefonem i online.


Jeśli ciągle myślisz o pracy, to najwyższy czas przyjrzeć się jak planujesz dzień. Czy znajdujesz codziennie czas na świadomy odpoczynek i - co więcej - czy taki rodzaj odpoczynku pozwala Ci się zregenerować, naładować baterie i zasilić wszystkie cztery źródła energii (energia z ciała, energia z umysłu, energia z emocji i energia z ducha). 


Nie chodzi tylko by nauczyć się oddzielać życie zawodowe od osobistego ustalając wyraźne granice. Chcę Wam pokazać jak gospodarować swoją energię w ciągu dnia, by wystarczyła Ci na długo, bo moi drodzy- po pracy też toczy się życie! Po drugie - chcę Was namówić do tego, by wybierać takie formy odpoczynku, które zasilą wszystkie źródła energii.


Nie oszukujmy się. Sam fakt, że jakaś forma odpoczynku pozwala zregenerować się psychicznie lub fizycznie, nie oznacza, że jest właściwa. Będzie tak pod warunkiem, że przy okazji sobie nie szkodzimy.

Przykładowo: Wieczorny wypad z przyjaciółmi do kina - tak!, wieczorne leżenie na kanapie i zapychanie się pączkami - nie!, weekendowy wypad za miasto - tak!, weekendowe balangowanie do upadłego - nie!


Odpoczynek nie jest celem sam w sobie, on zawsze ma prowadzić do działania, a nie bierności.


Dlatego nawet jeśli “padasz na twarz” to po jakimś czasie leżenia zastanów się, co możesz zrobić dla siebie, by nie tylko odpocząć, ale się zregenerować.

O ile odpoczynek może być bierny - tak regeneracja wymaga już jakieś akcji.Kiedy powinno się nam zapalić światełko ostrzegawcze, że za dużo pracujemy?


Podpowiadają nam to nasze emocje i dyskomfort, który odczuwamy w pracy i w życiu. Łatwiej jest to wychwycić, jeśli równowaga pomiędzy pracą a życiem zachwiała się niedawno. Mocno wtedy odczuwamy stres i przygniatają nas obowiązki.


Czujemy, że wszystko się na nas wali. Nie wyrabiamy z realizacją zadań, co odbija się na naszych relacjach ze współpracownikami i najbliższą rodziną.


Z drugiej strony mamy też zdolność do przyzwyczajania się i jeśli ktoś funkcjonuje w taki sposób od wielu lat, to pewnie już się przyzwyczaił, że jego życie to praca.


Nawet jeśli twoja praca jest twoją pasją to odpoczynek jest niezwykle ważny. W takim przypadku musimy się wręcz sami dyscyplinować i narzucać sobie przerwy, po to by po kilku latach nie okazało się, że nienawidzimy tego, co kiedyś tak bardzo kochaliśmy.

Co za dużo to nie zdrowo, ta zasada mu i tutaj zastosowanie.


Zatem jeśli po przyjściu z pracy padasz na kanapę i nie wstajesz z niej do późnego wieczora, to na pewno nie przysłuży się tobie, twojej rodzinie, a na dłuższą metę twojej pracy. Stąd już prosta droga do wypalenia zawodowego.


Dobry pracodawca zadba o to, by pracownik miał czas na życie prywatne, pasję i miał się kiedy regenerować.

Ale to też my sami musimy nauczyć się stawiać granice. Nie liczmy na to, że ktoś powie: “hej, a może byś zwolnił”? Przełożonemu zależy na produktywności i dlatego będzie Cię zachęcał do pracy na pełnych obrotach.

Ale jeśli ta praca na pełnych obrotach wymyka się spod kontroli, to czas na poważną rozmowę, na początek sam ze sobą.


Ile czasu przeznaczyć na pracę, ile na odpoczynek?


To bardzo ważne pytanie i by na nie sobie odpowiedzieć musimy najpierw ustalić jakie są Twoje wartości.

Nie rzadko zdarza się bowiem, że klient na sesji coachingowej odkrywa, że kluczową wartością dla niego jest rodzina, a jednocześnie pracuje bardzo dużo i robi nadgodziny. Rodzinę i dzieci widuje tylko w weekendy a i wtedy jest zbyt zmęczony by wyjść na spacer lub pojechać na wycieczkę. Pojawia się u niego rozdarcie, bo w pracy myśli o dzieciach, a w domu myśli o pracy. Mając świadomość tego co ważne, widzimy już, że włożenie energii w odbudowanie więzi z rodziną da świetne efekty.


Inna sytuacja jest w przypadku osoby, która kieruje się takimi wartościami jak prestiż i uznanie. Taka osoba inaczej znosi długie godziny pracy i lepiej daje sobie radę z brakiem czasu na inne aktywności. Zbudowanie relacji z partnerem, który zna i akceptuje jej wartości jest w tym przypadku kluczowe.


Kiedy odpoczynek trzeba zaplanować?


Powiem Wam, że czasem chciałabym pracować w sklepie, o ustalonej godzinie przekręcić klucz w drzwiach i iść do domu nie myśląc o niczym. Wiedziałabym wtedy, że ten czas poza sklepem - to mój czas odpoczynku.


Ale jeśli tak jak ja wykonujesz zawód, w którym nie ma wyraźnej granicy czasowej pomiędzy pracą a jej końcem, to jest duża szansa na to, że ciągle myślisz o sprawach zawodowych.


Wtedy właśnie musimy sobie takie odpoczynki świadomie zaplanować.


Pamiętajmy o najważniejszych regułach:

Odpoczynkiem dla ciała fizycznego, jest bezruch.

Odpoczynkiem dla umysłu, jest przestać myśleć.

Odpoczynkiem dla zasmuconej duszy jest radość.


Jeśli intensywnie pracujemy umysłowo to odpowiednim dla nas odpoczynkiem będzie intensywny trening ciała, bo to najlepszy sposób na wyciszenie umysłu (więcej o wyciszeniu umysłu możesz przeczytać tu)

Żeby dobrze odpocząć trzeba znaleźć taką aktywność, która zaangażuje fizycznie i nie pozwoli myśleć o pracy.


Taki rodzaj wypoczynku dobrze jest wpisać w kalendarzu, bo tylko tak mamy pewność, że o nim nie zapomnimy.

Można też spakować sobie torbę do ćwiczeń i postawić w przedpokoju - takie proste triki pomagają się zdyscyplinować.


Oczywiście każdy z nas regeneruje się inaczej i tym, czym dla niektórych są ćwiczenia kilka razy w tygodniu, tym dla drugich jest weekendowy wypad w jakieś zaciszne miejsce i w ten sposób też naładują akumulatory, a dla jeszcze kogoś innego popołudnia spędzone w ogródku.

Niemniej jednak trzeba znaleźć swój sposób na relaks i koniecznie musi to być relaks aktywny.

No chyba, że pracujesz fizycznie 8 godzin dziennie, wtedy spokojny relaks i wygrzewanie się na kocu dadzą dobre efekty.


Jak możemy odpoczywać w pracy?


No dobrze, ale żeby iść po pracy na ćwiczenia, trzeba jeszcze jakoś jakoś tę pracę przetrwać.

Czy zwracasz uwagę na to, w jaki sposób odnawiasz swoją energię w trakcie pracy ? To równie ważne co odpoczynek w czasie wolnym.


Jest kilka prostych sposobów, przy skończyć pracę zapasem energii:


1 - przerwy co 90-120 minut


Najlepiej ustaw sobie budzik w telefonie, który przypomni Ci, by wstać od biurka. Przejdź się wtedy do kuchni, zaparz sobie herbatę, popatrz w okno.

Jeden warunek - nie scrolluj facebooka ani nic podobnego, bo dla Twojego mózgu to nadal jest praca.


2- Jedz regularnie i pełnowartościowe posiłki


Zacznij dzień od pełnowartościowego śniadania a w ciągu dnia pamiętaj o pełnowartościowych posiłkach . Pamiętaj! posiłek do twoje paliwo - ma dać Ci energię na dalsze godziny pracy. Cukierki, ciastka, fast-food - to nie posiłek.


3- Pij wodę


Nie wiem, czy wiesz, ale gdy pijesz mało, spada ci sprawność fizyczna i umysłowa. Nie pij tylko wtedy, gdy czujesz pragnienie - to już sygnał odwodnienia. Pij regularnie małymi łykami.


4- Nie myśl


Łatwym i skutecznym sposobem na natłok myśli jest przepisywanie ich na kartkę. Jeśli przychodzą Ci różne rzeczy do głowy podczas pracy, staraj się je wpisać na listę. Twój umysł uzna, że już się tym zajęłaś i przestanie o tym myśleć. A ty wrócisz do swojej listy w odpowiednim momencie.

Nasz umysł odpoczywa, kiedy przerzucamy myśli w inne miejsce. Dlatego pisanie pamiętnika ma działanie terapeutyczne.


5 - Miej porządek wokół


Umiejętność stworzenia sobie przestrzeni i do pracy i do odpoczynku jest bardzo ważna. Robiąc porządek i układając swoje sprawy, automatycznie widzisz, które są ważne, a które nie.

Zauważmy, że zawalamy pewne rzeczy w chwili, kiedy przestajemy panować nad swoim czasem. Im bardziej jesteśmy zagonieni i im więcej mamy spraw na głowie, tym bardziej potrzebny jest nam grafik.Co warto zapamiętać?


Najważniejsza jest świadomość, że rozwiązanie istnieje, musimy je tylko znaleźć. Wtedy i praca będzie lepsza i odpoczynek efektywniejszy.27 wyświetlenia

Copyright by JMC Joanna Machowska, Chorzów, Śląskie ; All rights reservered 2018-2021  mail: Joanna.slowlife@gmail.com