Jak myśleć mniej. O medytacji w ruchu i sztuce uważności.


Dla zdrowia fizycznego i psychicznego zaleca się minimum 30 minut aktywności dziennie.


Spacer stanowi najlepszy sposób na to, aby na nowo odzyskać kontakt z ziemią i znów zaistnieć we własnym ciele. Dodatkowym powodem, dla którego warto wybrać nogi jako środek lokomocji jest wyciszenie umysłu. Godzina ruchu i przebywania w naturze działa terapeutycznie. Już teraz w niektórych krajach np. w Szkocji lekarze mogą przepisywać kontakt z naturą jako lekarstwo.


Medytacja w ruchu


Istnieje wiele sposobów, by oczyścić umysł z nadmiaru myśli. Jednym z nich jest medytacja. Jednakże tak jak ze wszystkim, trzeba znaleźć na nią sposób idealny dla siebie.

Większości z nas medytacja kojarzy się z godziną siedzenia na poduszce w pozycji lotosu, ale jak się wgłębić w temat, to sposobów jest więcej, chociażby takie jak medytacja chodzona (kinhin), medytacja w tańcu czy tai-chi. Mówi się również, że taką medytacją w ruchu jest joga.


Moje próby medytacji pokazały mi, że efekt czystego umysłu uzyskuję podczas długiego spaceru lub powolnego biegu. Dodatkową wartość ma dla mnie to, że przybywam wtedy na łonie natury i karmię przy okazji wszystkie zmysły.


Chodzenie czy bieganie, to nie tylko pokonywanie określonego dystansu, to podróż w głąb siebie.


Może się tak zdarzyć, że po męczącym dniu wychodzimy na spacer i pierwsze 30 minut marszu spędzamy na tzw. "odtwarzaniu filmu". Większość z nas tak robi - prowadzimy dialog w głowie sami ze sobą. Zastanawiamy się, dlaczego jakaś rozmowa potoczyła się w taki a nie inny sposób, zastanawiamy się czy mogliśmy zareagować inaczej.

Możliwe też, że tak jak ja, podczas spaceru snujcie wizje, układacie plany i zastanawiacie się co i kiedy zrobić.


Rozmyślanie w drodze ma długą tradycję.


Dla Sokratesa spacer był narzędziem pracy. Zaczepiał przechodniów i zadawał im pytania. Po Sokratesie ulicami Aten przechadzał Arystoteles, a jego uczniów nazwano perypatetykami (przechadzającymi się). Z czasem lista przechadzających się filozofów rosła, a do miłośników takich oczyszczających spacerów dołączyli inni.


Henry David Thoreau nie potrafił spędzić dnia bez kilku godzin włóczęgi.


Chodzi o to, by oczyścić umysł ze zbędnych myśli, po to, by przyszły do nas te właściwe rozwiązania.

Tak to właśnie działa. Wychodzicie z domu z głową pełną myśli i idziecie przed siebie.

Po jakimś czasie stawianie kroku za krokiem wymaga więcej wysiłku i mózg musi się skoncentrować na czymś innym, niż tylko męczących myślach. Im zmęczenie większe, tym bardziej trzeba być "tu i teraz", a mniej "tam i wtedy". Im szybszy oddech, tym więcej widzimy tego, co naokoło.


Spróbujcie w takim momencie być z dala od ulic i gwaru miasta. Słyszeć ptaki, plusk wody i szum drzew. To najlepsza ekoterapia dla nas - ludzi ucywilizowanych. Połączyć się z naturą, poczuć jesienne promienie słońca na twarzy, usłyszeć szelest liści pod stopami, zauważyć kilkadziesiąt odcieni zielonego.


Natura to największy gabinet do pracy, jaki mamy do dyspozycji.


Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy w ciągu miesiąca dociera do nas tyle informacji i bodźców co do naszych babć docierało w ciągu całego życia, oczyszczanie umysłu staje się tak istotne.


Tymczasem współczesny człowiek zżył się z siedziskiem - w domu na kanapie, w samochodzie na fotelu, w pracy na krześle. Tyle że my nie jesteśmy stworzeni do siedzenia i bezruchu! To nas wpędza w choroby i obniża nastrój.


Dlatego tak ważne są spacery, wędrówki i wycieczki na łono natury. Poszukajcie w swojej okolicy terenów zielonych, skrawka lasu. Spakujcie kanapki, termos z herbatą i ruszcie przed siebie.

Slow life, to życie wolniejsze, ale we własnym tempie. Dla jednego wolniej, będzie oznaczało nieśpieszny spacer, dla drugiego uważny bieg, bez pomiaru czasu i ścigania się . Warto wybrać odpowiednie dla siebie tempo i ruszyć.#slowlife #mindfulness #natura #spokój #ekoterapia

Copyright by JMC Joanna Machowska, Chorzów, Śląskie ; All rights reservered 2018-2021  mail: Joanna.slowlife@gmail.com